مقاله

چگونه چرم اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

کیفی با چرم طبیعی

تشخیص چرم اصل از تقلبی، دغدغه افراد زیادی‌ست و احتمالا شما هم به دنبال راه‌حلی واقعی برای آن هستید.
همین ابتدا مشخص کنیم که منظورمان از چرم تقلبی، چرم‌های مصنوعی یا هر جنس دیگری از مواد اولیه هستند که به جای چرم طبیعی به فروش می‌رسند. بسیاری از فروشندگان، اصل صداقت در تجارت را رعایت می‌کنند و اگر از آن‌ها در مورد نوع چرم محصولاتشان بپرسید شما را راهنمایی می‌کنند، اما باز هم افرادی هستند که از ناآگاهی افراد استفاده کرده و محصولاتی با چرم تقلبی را به ای چرم اصل، به مشتریان خود می‌فروشند. اصلا و ابدا نمی‌خواهیم بگوییم که چرم مصنوعی بد است و استفاده از لفظ تقلبی برای آن، صرفا به این خاطر است که این اصطلاح در بین مردم رایج شده است، وگرنه چرم‌های مصنوعی درجه یکی هم وجود دارند که هرگز از خرید آن‌ها پشیمان نمی‌شوید. در ادامه با اوان مد همراه باشید تا راه‌های تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی را بررسی کنیم.

راه‌های تشخیص چرم اصل از چرم تقلبی

به برچسب محصول دقت کنید:

بسیاری از محصولات برچسب مخصوصی روی خود دارند که مشخصات و شرایط نگهداری آن روی این برچسب درج شده است. محصولات چرم طبیعی معمولا به طبیعی بودن چرم به کار رفته اشاره می‌کنند. اگر در برچسب محصولی که به عنوان چرم طبیعی به شما ارائه می‌شود چنین چیزی ندیدید، به اصل بودن آن شک کنید.

چرم مصنوعی بافتی یکنواخت ندارد:

از آنجا که روی چرم طبیعی نمی‌شود به اندازه چرم مصنوعی تغییر ایجاد کرد، بافت و ساختار آن به یکنواختی چرم مصنوعی نبوده و دارای منافذ و چین و چروک‌هایی طبیعی می‌باشد. خطوط غیر یکنواخت یا خراشیدگی‌هایی سطحی، از دیگر مشخصاتی‌ست که ممکن است با نگاهی ریزبینانه به محصول، متوجه آن شوید.

مقایسه چرم طبیعی با چرم مصنوعیبرای تشخیص چرم اصل از تقلبی، آن را کمی فشار دهید:

از ساده‌ترین راه‌هایی که برای تشخیص چرم مصنوعی از چرم طبیعی وجود دارد این است که محصول مورد نظر را کمی با انگشت فشار دهید. چرم طبیعی در اثر فشار، ابتدا کمی چروک می‌شود، درست مثل پوست واقعی، اما چرم مصنوعی فقط دچار فرورفتگی شده و به حالت اولیه خود بازمی‌گردد.

از حس بویایی خود کمک بگیرید:

چرم طبیعی واقعا بوی چرم می‌دهد! اگر می‌شد در بستر وب بوها را منتقل کرد قطعا این کار را انجام می‌دادیم، اما حالا که این امکان وجود ندارد، بهترین کار این است که به یک چرم‌فروشی معتبر بروید و مواد اولیه آن را که چرم‌های طبیعی هستند بو کنید. بعد از این کار دیگر هیچ‌وقت نگران انتخاب اشتباه چرم طبیعی بجای چرم تقلبی نباشید.

از آتش کمک بگیرید:

چرم طبیعی وقتی در معرض شعله آتش قرار بگیرد، کمی جمع می‌شود و بویی شبیه به سوختن موی انسان تولید می‌کند. دود حاصل از سوختن چرم مصنوعی سفید رنگ است و خاکستر حاصل، نرم و پودری‌ شکل است. چرم مصنوعی با قرار گرفتن در معرض آتش خیلی سریع جمع می‌شود و بویی شبیه به سوختن پلاستیک تولید می‌کند. همچنین، از سوختن آن دود سیاه رنگی ایجاد می‌شود و خاکستر باقی‌مانده از آن سفت است. البته حتما می‌دانید که اکثر فروشندگان به شما این اجازه را نمی‌دهد که محصولاتشان را با آتش تست کنید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *