مقاله

جنس زیره کفش

جنس زیره کفش اهمیت زیادی دارد و رقابت اغلب برندهای بزرگ هم در کفی و زیره کفش راحت هست. اهمیت آن به دلیل این است که کف پا با آن در تماس است و قرار است کل وزن بدن روی آن باشد و اگر قرار است مواظب سلامت پای خود باشیم، باید به جنس زیره کفش و راحتی آن توجه کنیم تا پا را از آسیب زیاد حفظ کنیم. زیره کفش، جنس‌های متفاوتی دارد و هرکدام خصوصیاتی دارند که در این مقاله می‌خواهیم با آن‌ها آشنا شویم.

زیره کفش PU

جنس پی‌یو یکی از بهترین انواع جنس زیره کفش است که وزن کمی دارد. هر ویژگی خوبی که بخواهیم برای یک کفی در ذهن داشته باشیم، این مدل دارد. بادوام است و عایق حرارتی آن به صورتی است که حرارت زمین به پا منتقل نمی‌شود. برای این‌که طولانی مدت بپوشید مناسب هستند چون سایش کمی دارند و 10 درصد احتمال شکستن وجود دارد که درصد پایینی است. مواد به کاربرده شده در این جنس زیره نرم هستند که راحتی آن را اثبات می‌کند. اگر بخواهید در یک روز بارانی یا برفی که همه زمین لغزنده و یا مرطوب است، جنسی را انتخاب کنید، زیره PU گزینه خوبی است چرا که در برابر رطوبت و یخ مقاوم است.بنا به همه دلایلی که تا الان گفته شد، این جنس را بیشتر در کفش‌های کوهنوردی و ورزشی استفاده می‌شود.

زیره کفشTPU

می‌خواهید کفشی داشته باشید که در برابر لغزش مقاوم باشد و سایش کمی هم داشته باشد؟ اگر این مورد برایتان مهم است، این جنس زیره کفش را انتخاب کنید. زیره TPU بسیار منعطف است و مقاومت خوبی در برابر شکنندگی دارد. این جنس مثل زیره PU عایق حرارتی نسبتا بالایی دارد و بسیار مستحکم است. TPU با ترکیبی از مواد PU و ترمو ساخته می‌شود. چیزی که این زیره‌ها را برای کفش ایمنی مناسب کرده، مقاومت آن‌ها در برابر روغن و سایش هست و این موضوع زمانی اهمیت بیشتر خود را نشان می‌دهد که بدانید این لایه ضخامت کمی دارند و این‌چنین مقاوم هستند. برندهای نایک، آدیداس، آسکیس از این جنس استفاده می‌کنند.

زیره تی پی یو

زیره کفش PVC

این جنس زیره‌ها وزن بیشتری به نسب پی‌یو دارند. این زیره کمی سفت است ولی این ویژگی را دارند که نمیشکنند و سایش کمی هم دارند. این زیره‌ها ارزان قیمت هستند و در تهیه اغلب کفش‌ها با کیفیت متوسط به کار برده می‌شوند. این زیره بخاطر همه خصوصیت‌هایی که دارد، طرح‌ها و مدلهای متفاوتی از آن را در بازار می‌بینیم. زیره PVC مشتری زیادی هم بخاطر مقرون به صرفه بودن دارد و از این آزمون سربلند بیرون آمده و افراد زیادی خواهان آن هستند. ‎

زیره کفش Termo

اگر می‌خواهید کفشی را انتخاب کنید که امکان لیزخوردن نداشته باشد و قدرت اصطکاک بالایی داشته باشد تا با خیال راحت قدم بردارید، حتما کفش با زیره termo انتخاب کنید. یکی دیگر از ویژگی‌های این زیره‌ها سبک بودن آن‌هاست که به دلیل چگالی متوسطی است که دارند. عایق حرارتی خوبی دارند و حرارت زمین را به پا نمی‌رساند و این یعنی برای استفاده در هرفصلی مناسب هستند که نمی‌خواهید گرما یا سرما، پاهای شما را اذیت کند. این جنس زیره امکان سایش و شکستن نیز ندارد و انعطاف‌پذیری قابل‌قبولی دارد. به سبب کیفیت خوبی که این زیره دارد، می‌توانید با اطمینان خاطر کفش‌ها با این زیره را استفاده کنید.

زیره کفش Rubber

کفش‌هایی که با این زیره ساخته شده‌اند، وزن نسبتاً سنگینی دارند. این زیره‌ها بالاترین قدرت اصطکاک را بین تمام زیره‌ها دارد. به همین دلیل برای کفش‌های راحتی و استفاده روزمره و همچنین برای راه رفتن روی سطوحی که صاف هستند مناسب نیستند و سر و صدا تولید می‌کنند. جنس زیره rubber لاستیکی است و امکان سایش و شکسته شدن ندارد. این زیره‌ها بسیار منعطف هستند و در عین حال استحکام بالایی نیز دارند که همین، این زیره‌ها را برای کفش‌های کوهنوردی مناسب کرده است. این جنس زیره دوام زیادی دارد و در برابر نفوذ آب هم مقاوم است. تنها یک مورد در آن به چشم می‌خورد که ممکن است به این دلیل انتخابش نکنید، آن هم بوی لاستیکی است که می‌دهد. سنگین بودن آن در کنار قابلی‌های دیگری که دارد، مظرح نیست و برخی افراد ترجیح می‌دهند از کفش‌ها با زیره لاستیکی استفاده کنند.

زیره کفش رابر
زیره EVA

یکی از سبک‌ترین زیره‌ها بین همه انواع جنس زیره، EVA است. از این زیره در تولید انواع کفش استفاده می‌شود و اکثر کفش‌هایی که می‌بینیم با این زیره ساخته شده‌اند. این جنس بی‌نهایت نرم است و همین آن را منعطف کرده است. تحمل ضربه‌های بالا را دارد. به دلیل نرمی زیاد، در وزن‌های سنگین امکان له شدن وجود دارد. عایق مناسبی در برابر حرارت دارد و آن را به پا منتقل نمی‌کند. قدرت اصطکاک آن متوسط است و احتمال لیز خوردن وجود دارد. چون نرم و سبک است، علاوه بر کفش‌های ورزشی در کفش‌های راحتی هم استفاده میشود. سایش زیره EVA در حد متوسز است و امکان شکستن ندارد.

زیره eva

زیره چرم

زیره چرم یک ویژگی خیلی مهم دارد که امکان تنفس پا و گردش هوا وجود دارد. این موضوع برای سلامت پا بسیار اهمیت دارد. در عین حال همین مطلب باعث شده که این زیره برای تابستان مناسب باشد ولی برای زمستان چون هوای خنک جریان دارد خوب نیست. این زیره زیبایی دوچندان و منحصر به فردی به کفش می‌بخشد که به همین دلیل در کفش‌های مجلسی و رسمی کاربرد دارد. اصطکلاک در آن ضعیف است و امکان سایش هم دارد. پا در این کفش خیلی کم عرق می‌کند و از این‌رو افرادی که پای آن‌ها بسیار تعریق می‌کند، در این کفش‌ها راحت‌ترند.

زیره نیولایت

این جنس زیره وزن نسبتاً بالایی دارد. برای پوشیدن در زمستان مناسب است ولی بهتر است در تابستان استفاده نشود. هم احتمال ساییده شدن و هم شکستن وجود دارد. قدرت اصطکاک بسیار ضعیفی دارد. در کفش‌های اسپرت معمولا استفاده می‌شوند.

زیره ابری

زیره پفکی یا ابری وزن بسیار پایینی دارد که تقریبا هر جفت بین 150 تا 300 گرم می‌باشد. عایق حرارتی مناسبی دارد و مانع از ورود دمای بیرون به کفش می‌شود. سایش بالایی دارد و قدرت اصطکاک آن ضعیف است و امکان سرخوردگی در تمام سطوح وجود دارد. جنس‌های ابری واضح است که بسیار منعطف هستند و احتمال شکستن در آن‌ها بسیار پایین است. به دلیل نرم بودن زیاد آن، احتمال له‌شدگی در وزن‌های سنگین وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *