مقاله

از بین بردن بوی بد کفش با ساده‌ترین روش‌های خانگی

Ways to eliminate the smell of shoes

بوی بد کفش موضوع ناخوشایندی هست که اکثر ما تا به حال با آن مواجه شده‌ایم. می‌دانید که دلیل این بوی نامطبوع تعریق پاها می‌باشد و در صورتی که مدتی طولانی کفش به پا داشته باشید، احتمالا از رفتن به مهمانی یا مکانی که نیاز باشد کفش‌های خود را در بیاورید اجتناب می‌کنید. بعضی از کفش‌ها هم به خاطر کفی نامرغوب، خیلی زود بو می‌گیرند. حالا چطور می‌شود بودی بد کفش را از بین برد؟ در ادامه راه‌هایی کاربردی و ثابت شده را بررسی می‌کنیم.

علت بو گرفتن پاها چیست؟

غدد عرق در جاهای مختلف بدن مثل زیر بغل، کشاله ران و کف پا وجود دارند. باکتری‌هایی مثل Brevibacteria هم بیشتر در کف پا قرار دارند و محیط مرطوب، بهترین جا برای فعالیت آن‌هاست. بد نیست بدانید که عرق بدن به تنهایی هیچ بویی ندارد؛ این باکتری‌های سطح پوست هستند که با تجزیه عرق بدن و انجام فعل و انفعالات شیمیایی، باعث بد بو شدن آن می‌شوند. پس متوجه شدید که چرا هرچه پاها بیشتر در کفش می‌مانند وعرق می‌کنند، بوی بدتری هم به مشام می‌رسد. حالا چطور می‌شود بوی بد کفش‌ها را از بین برد؟ مهم‌ترین کار رعایت بهداشت پا و تعویض مرتب جوراب‌هاست، اما در ادامه دیگر روش‌های کمکی را هم بررسی می‌کنیم.

بو گرفتن کفش

  • از بین بردن بوی بد کفش با جوش شیرین

جوش شیرین از بهترین گزینه‌ها برای از بین بدن بوی نامطبوع کفش‌ها می‌باشد. پودر جوش شیرین را در کف کفش پخش کنید و بگذارید حداقل حدود 10 ساعت را در کفش بماند تا بو را جذب کند و برای استفاده از کفش کافی‌ست آن‌ها را کمی تکان دهید تا جوش شیرین خالی شود. برای راحت‌تر استفاده کردن از جوش شیرین می‌توانید آن را در میان دستمال‌های کوچک بسته‌بندی کرد و در کفش های متفاوتی که دارید مثل یک بوگیر بگذارید. بهتر است که به صورت روزانه از این روش استفاده نکنید، چرا که ممکن است باعث خشکی کفش شما ‌شود.

  • ریختن جوش شیرین در کفش برای از بین بردن بوی بدپوشیدن جوراب، به خصوص جوراب‌های نخی

شاید بسیاری از افراد به پوشیدن کفش بدون جوراب علاقه داشته باشند، اما باید بدانید که این کار باعث می‌شود عرق پا مستقیم به کفش منتقل شده و باعث مرطوب شدن بیش از حد آن می‌شود. محیط مرطوب هم که بهترین جا برای رشد باکتری‌ها و ایجاد بوی بد در پاها و کفش می‌شود. پس اگر از بوی بد کفش‌‌های خود شکایت دارید، سعی کنید کفش‌تان را بدون جوراب استفاده نکنید.

جوراب‌های نخی بهترین گزینه برای جلوگیری از بو گرفتن کفش‌ها هستند، چرا که عرق پا را به خوبی جذب می‌کنند و رطوبت داخل کفش را کمتر می‌کنند.

پوشیدن جوراب نخی برای جلوگیری از بو گرفتن کفش

  • پودر بچه، راه‌حلی تضمینی برای برطرف کردن بوی نامطبوع کفش

پودر بچه می‌تواند به عنوان بوگیر کفش عمل کند. کافی‌ست آن را به پاهای خود بمالید تا هم کمتر عرق کند، هم از شر بوی نامطبوع آن‌ها رها شوید. قبل از اینکه پودر را مصرف کنید، حتما پاهای خود را بشویید و با یک حوله کاملا خشک کنید. این مورد از پاشیدن جوش شیرین بهتر است، چرا که بوی مطبوعی هم به پاهای شما می‌بخشد. پس اگر پودر بچه در دسترس دارید، این روش را امتحان کنید.

  • استفاده از پودر بچه برای از بین بردن بوی بد کفشچای کیسه ای برای رفع بوی کفش

برای اینکه از چای کیسه‌ای استفاده کنید، اول آن را در آب جوش قرار دهید تا کاملا رنگ دهد، بعد آن را خارج کرده و صبر کنید تا خنک شود. حالا کیسه را برای یکی دو ساعت در کف کفش قرار دهید تا بوی بد آن را بگیرد. چای حاوی ماده‌ای‌ست که باکتری‌ها را از بین می‌برد و به این ترتیب، از تولید بوی نامطبوع جلوگیری می‌کند.

چای کیسه ای در کفش برای رفع بوی نامطبوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *