مقاله

عوارض پوشیدن کفش نامناسب (کفش پاشنه بلند، تنگ، گشاد، تخت و سنگین)

کفش نا مناسب

دلیل پوشیدن کفش، حفاظت از پا است اما برخی زیبایی را به راحتی ترجیح می‌دهند و کفش‌هایی می‌پوشند که از نظر شکل و اندازه مناسب نیستند و سلامتی‌شان را به خطر می‌اندازد. این موضوع مشکلات غیر قابل جبرانی را رقم می‌زند. پس برای اینکه راحت و سالم زندگی کنیم، نباید راحتی را فدای زیبایی کنیم،بخصوص برای افراد مبتلا به دیابت یا مشکلات عروقی تاثیر بسزایی دارد. ما در این مقاله عوارض پوشیدن کفش نامناسب را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا بیشتر با این عارضه آشنا شویم.

عوارض پوشیدن کفش پاشنه بلند

اکثر خانم‌ها طرفدار کفش پاشنه بلند هستند و در هر صورت برای رفتن به مجالس آن را انتخاب می‌کنند، اما از عوارض پوشیدن کفش پاشنه بلند اطلاعی ندارند. آیا مایلید در مورد این موضوع بیشتر بدانید؟ اگر پاسختان مثبت است پس با ما همراه باشید.

درست است که کفش پاشنه بلند شیک و جذاب است، اما به کمر و پای شما آسیب جدی وارد می‌کند. در واقع این مدل کفش‌ها محافظ خوبی برای پای شما نیستند. آن‎‌ها باعث تقسیم نابرابر وزن می‌شوند و این منجر به درد در ناحیه پایین کمر، ساق پا ، برجسته شدن رگ‌ها، درد کف پا، خار پاشنه، منحنی نامناسب ستون فقرات و پیچ خوردگی مچ پا می‌شود که می‌تواند یک اتفاق غیرقابل جبران باشد. پس، از پوشیدن کفش پاشنه بلند برای مدت زمان طولانی خودداری کنید.

کفش پاشنه بلند

عوارض پوشیدن کفش تنگ

از عوارض پوشیدن کفش تنگ می‌توان به بونیون یا بیرون‌زدگی استخوان کنار انگشت کوچک پا، میخچه، انگشت چکشی (انگشت‌ها به سمت بالا خم می‌شوند)، تاول و فرو رفتن ناخن در پا اشاره کرد. کفش تنگ نسبت به سایر کفش‌های نامناسب، عوارض بیشتری برای افراد دیابتی دارد.

 

کفش تنگ

عوارض کفش گشاد

همان‌طور که کفش تنگ عوارض دارد، کفش گشاد هم  می‌تواند باعث آسیب‌های غیرقابل پیش‌بینی شود. از عوارض کفش گشاد می‌توان پا درد، درد گردن، درد زانو، میخچه و صافی کف پا را نام برد. برای اینکه با مشکل گشادی کفش رو به رو نشوید، بهتر است عصرها به خرید کفش بروید تا پایتان ورم نداشته باشد.

کفش گشادعوارض کفش تخت

شاید تعجب کنید که یکی از کفش‌های نامناسب، کفش تخت است و این مدل کفش‌های بدون پاشنه و صاف، به پای شما آسیب‌های جدی وارد می‌کند. اگر در طولانی مدت این کفش‌ها را بپوشید منجر به صافی کف پا، فرو رفتن ناخن پا در گوشت، درد در کف پا و پاشنه، خارپاشنه، احساس درد پشت و زانو می‌شود. پس کفشی را انتخاب کنید که حداقل 3 سانتی‌متر پاشنه داشته باشد.

کفش تختعوارض کفش سنگین

کفش‌هایی که وزن نا متعارفی دارند و سنگین هستند به دلیل اینکه باعث می‌شود پا وزن بیشتری را حمل کند، عوارض بالقوه‌ای دارند که باعث به خطر انداختن سلامتی بدن می‌شود. ازعوارض کفش سنگین کمر درد، خار پاشنه، درد در ناحیه زانو، مچ و کف پا می‌باشد. در نتیجه کفشی را انتخاب کنید که وزن متناسبی داشته باشد.

کفش سنگین

کفش خوب باید از پاشنه و قوس پا، زانو، کمر، و به طور کلی بخش اعظمی از نواحی مختلف بدن محافظت کند. اگر شما موقع راه رفتن با یک کفش، احساس راحتی و رضایتمندی کاملی از همه جهات داشته باشید بدانید که آن کفش، از تمام استانداردهای یک کفش ایده‌آل برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *