مقاله

مشخصات کفش کوهنوردی خوب + انواع کفش‌های کوهنوردی

انواع کفش کوهنوردی

کوهنوردی فعالیت همیشگی شماست یا صرفا یکی از تفریحاتی که آخر هفته‌ها در صورت آفتابی بودن هوا و وزش باد ملایم انجام می‌دهید؟ در هر صورت، داشتن یک کفش کوهنوردی مناسب اولین شرط برای لذت بردن از مسیر و کوهپیمایی‌ست. اما مشخصات کفش کوهنوردی مناسب چیست؟

بسته به اینکه چه فصل و چه مسیری را برای کوهنوردی انتخاب می‌کنید، کفش شما هم می‌تواند متفاوت باشد. کوهنوردی در پاییز و زمستان کفشی را می‌طلبد که برای برف و باران ساخته شده باشد و در تابستان، کفشی که از عرق کردن بیش از حد پاها جلوگیری کند. این‌ها ابتدایی‌ترین مشخصات کفش‌های کوهنوردی برای فصول مختلف بودند. در ادامه انواع کفش‌های کوهنوردی و تمامی فاکتورهایی که یک کفش کوهنوردی خوب باید داشته باشد را بررسی می‌کنم.

مشخصات کفش کوهنوری استاندارد

1) مشخصات زیره کفش

شاید زیره کفش، مهم‌ترین فاکتوری‌ست که باعث تفاوت کفش‌های کوهنوردی از سایر کفش‌ها می‌شود. جنس زیره و شکل آج‌های آن، با توجه به آب و هوا و مسیری که انتخاب می‌کنید، می‌تواند متفاوت باشد. کفش‌هایی که برای یخ‌نوردی یا صخره‌نوردی و سنگ‌نوردی استفاده می‌شوند، باید قابلیت نصب گرامپون (تیغه‌های فلزی برای کف کفش برای حرکت در برف و یخ) داشته باشند؛ اما کفش‌هایی که در ارتفاعات پایین‌تر یا مسیرهای هموارتر استفاده می‌شود، وجود آج‌هایی ساخته شده از لاستیک مقاوم هم کفایت می‌کند. این آج‌ها با ایجاد اصطکاک با زمین، از لغزش و سر خوردن در مسیر جلوگیری می‌کنند.

2) جنس رویه کفش

جنس رویه کفش هم از آن دسته مشخصاتی است که با توجه به کاربرد کفش برای شما ،می‌تواند متفاوت باشد. کفش‌هایی که در برف و باران استفاده می‌شوند، مشخصا باید رویه‌ای ضد آب داشته باشند. در اینجا بد نیست نگاهی داشته باشیم به انواع جنس رویه کفش‌ها:
• چرم مصنوعی یا طبیعی
• پارچه‌های گورتکس (GORETEX)، سیمپاتکس (SYMPATEX) (با قابلیت تنفس و ضد آب و باد)
• مواد نو ترکیب مثل کولار (پارچه ضربه‌گیر)
• تین سولیت (THINSULATE) (خاصیت حفظ گرمای پا، مناسب برای ساختن کفش‌ها زمستانی)
• فایبرگلاس (به کفش‌های پلاستیکی هم معروف هستند و پیشنهاد می‌شود از آن‌ها‌ استفاده نکنید)

انواع کفش کوهنوردی از نظر کاربرد

  • کفش کوهپیمایی (Trekking)

این نوع از کفش‌های کوهنوردی نسبتا شبیه به کفش‌های پیاده‌روی هستند، اما کمی از آن‌ها سنگین‌ترند. این کفش‌ها برای محکم نگه داشتن مچ پا، ساق دارند و ارتفاع ساق آن‌ها معمولا بین 14 تا 19 سانتی‌متر است تا از پیچ‌خوردگی پا جلوگیری کند. برای رویه این کفش‌ها از پارچه‌های ضد آب یا چرمی استفاده می‌کنند تا در بارندگی هم قابل استفاده باشد، اما توصیه می‌شود که اصلا در برف از آن استفاده نکنید. کفی کفش‌های کوهپیمایی هم انعطاف‌پذیری چندان زیادی ندارد و برای کوهنوردی‌های سنگین و طولانی مدت گزینه مناسبی نیست.

برندهای مطرح ایرانی: لاوان، پایار، تبریز کسرا، آسیا

برندهای مطرح خارجی: Forclaz ،Quechua ،Salomon

کفش کوهپیمایی

  • کفش نیمه سنگین کوهنوردی تک پوش (Mountaineering)

از این نوع کفش معمولا برای کوهنوردی‌های نیمه سنگین استفاده می‌شود. معمولا نیم ساق هستند و از مچ پا به خوبی محافظت می‌کند. قابلیت نصب گرامپون (تیغه‌های فلزی برای کف کفش برای حرکت در برف و یخ) روی بعضی از این کفش‌ها، این امکان را به شما می‌دهد تا در شکاف‌ها یا یخچال‌ها هم از آن‌ استفاده کنید. در صورتی که رویه کفش شما از جنس گورتکس باشد، می‌توانید از آن برای کوهنوردی‌های کوتاه مدت در برف هم استفاده کنید.

برندهای مطرح ایرانی: لاوان ، پایار

برندهای مطرح خارجی: BESTARD ،SCARPA ،MAMMUT ،ASOLO ،lA SPORTIVA ،MILLET

  • کفش کوهنوردی سنگین یک پوش (High Mountain)

این کفش‌ها نسبت به موارد قبلی سنگین‌تر است و برای کوهنوردی‌های حرفه‌ای‌تر و سنگین‌تر طراحی شده است. کفی این کفش‌ها به هیچ عنوان انعطاف‌پذیر نیست و قابلیت نصب گرامپون روی آن‌ها وجود دارد، بنابراین گزینه مناسبی برای حرکت روی یخ به شمار می‌رود.

جنس رویه این کفش‌ها ضد آب است و به راحتی می‌توانید از آن در برف و باران استفاده کنید، اما دقت کنید اگر در جایی که برف وجود ندارد از این کفش استفاده کنید، احتمال تاول زدن انگشت‌های شما وجود دارد. رویه این کفش‌ها به وسیله دوخت نخی به زیره وصل نمی‌شود و از دوخت ذوبی یا چسب برای این کار استفاده می‌شود. بد نیست بدانید این کفش‌ها تاریخ انقضا هم دارند، پس هنگام خرید به این مورد هم دقت کنید.

این کفش تقریبا تمام مشخصات کفش کوهنوردی برای سعود تا ارتفاع 5000 متری را دارد و می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

برندهای مطرح ایرانی: لاوان

برندهای مطرح خارجی: BESTARD ،SCARPA ،MAMMUT ،ASOLO ،lA SPORTIVA ،MILLET

 

  • کفش کوهنوردی سنگین یک پوشکفش کوهنوردی سنگین دو پوش (Expedition)

کفش‌های کوهنوردی سنگین دو پوش، در پاییز و زمستان می‌توانند تا ارتفاع 7000 متری شما را همراهی کنند و برای کوهنوردی‌های سنگین گزینه بسیار خوبی‌ست. کفی این کفش‌ها به هیچ عنوان انعطاف‌پذیر نبوده و قابلیت نصب گرامپون روی آن‌ها وجود دارد. این ویژگی‌ها استفاده از آن را در برف و یخ امکان‌پذیر می‌کند. این کفش هم مثل کفش کوهنوردی سنگین یک پوش، اگر در برف استفاده نشود باعث تاول زدن پا می‌شود.

جالب است بدانید که این کفش، ترکیبی از دو کفش می‌باشد. یک پوش آن را کفشی تشکیل می‌دهد که دقیقا سایز پای کوهنورد بوده و یک چسبک برای بستن آن وجود دارد. این کفش، داخل کفش دیگری قرار دارد که سایز بزرگ‌تری داشته و پوشش بیرونی آن محسوب می‌شود. کوهنوردان می‌توانند در زمان استراحت، با کفش داخلی وارد چادر بشوند.

برندهای مطرح خارجی: BESTARD ،SCARPA ،MAMMUT ،ASOLO ،lA SPORTIVA ،MILLET

کفش کوهنوردی سنگین دو پوش

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *