مقاله

اصول واکس زدن کفش

واکس زدن کفش

داشتن یک ظاهر شیک و تمیز، چیزی است که هر انسانی آرزو دارد. واکس زدن کفش یکی از راحت‌ترین کارها برای داشتن چنین ظاهری است. شاید به نظر کمی وقت‌گیر بیاید ولی به محض انجام دادن آن متوجه خواهید شد که کار بسیار ساده و سریعی است.
اگر بتوانید به صورت اصولی واکس بزنید، آنگاه می‌توانید ادعا کنید که مواظب کفش‌های خود هستید و به دوام آن‌ها اهمیت می‌دهید.

واکس زدن کفش
قبل از هر چیزی به رنگ واکس دقت کنید تا همان رنگ کفشتان باشد. واکس‌هایی با رنگ خنثی هم وجود دارند که برای همه رنگ کفش مناسب هستند.
برای اینکه بخواهید این کار را خودتان انجام دهید حواستان به این قضیه باشد که کثیف‌کاری دارد. پس برای شروع این کار چند عدد روزنامه روی زمین پهن کنید تا جایی کثیف نشود. لکه‌ی واکس به سختی پاک می‌شود پس مواظب باشید که روی لباس، فرش و مبل‌هایتان نریزد.
در مرحله‌ی بعدی یک دستمال خشک بردارید و گرد و خاک‌های رویه کفش را پاک کنید و مجدد با یک دستمال مرطوب این کار را انجام دهید تا هر کثیفی و لکه‌ای که روی کفش است پاک شود و زمان دهید تا خشک شود.

نحوه واکس کفش
سپس یک یک برس نرم برداشته و به واکس آغشته کنید و روی سرتاسر کفش حرکت دهید. پنجه و پاشنه‌ی کفش را بیشتر واکس بزنید زیرا این قسمت‌ها بیشتر احتمال آسیب‌دیدگی دارند. برای نقاطی که به سختی در دسترس هستند از یک تکه پنبه استفاده کنید تا به طور کامل واکس به همه جا برسد. بعد از این مرحله نیز کمی اجازه دهید تا خشک شود.
اگر دیدید هنوز مقداری واکس اضافه روی کفش مانده، به برس کشیدن به صورت حرکات رفت و برگشتی ادامه دهید و این کار را مرتب انجام دهید تا موقعی که واکس روی کفش یکدست شود.
بعد از این مرحله یک دستمال تمیز بردارید و محکم روی کفش بکشید تا کاملاً براق شود.

مراقبت از کفش

واکس زدن برای انواع کفش

برای استفاده از واکس باید این را بدانید که چه مدل کفشی را می‌خواهید واکس بزنید. قبل این که واکس را استفاده کنید راهنمای آن را مطالعه نمایید. عده‌ای فکر می‌کنند که می‌توانند از یک واکس برای همه‌ی کفش‌هایشان استفاده کنند در صورتی که اینگونه نیست. جنس کفش در انتخاب انواع واکس برای آن مؤثر است. بعضی از جنس‌ها نیازی به واکس ندارند و حتی کفش را خراب می‌کند. سه نوع واکس کفش داریم: مایع، جامد و کرمی. حتماً در مقاله‌ای به این موضوع خواهیم پرداخت.

واکس کفش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *