مقاله

ویژگی های کفش طبی استاندارد

کفش های طبی

انتخاب کفش بعد از واکسیناسیون مهمترین کاریه که میتونیم برای خودمون انجام بدیم. آمارها نشون میده که بیش از 88 درصد افراد از مناسبی را برای پاهاشون انتخاب نمی‌کنن. یه کفش نامناسب میتونه باعث بیماری های زیادی مثل پادرد، زانودرد، کمردرد یا حتی گردن‌درد بشه و عواقب خیلی بیشتری رو حتی در درازمدت برای ما ایجاد کنه. معمولا سالمندان، کودکان و زنان حامله، بیشتر از بقیه اقشار نیاز به یه کفش طبی مناسب دارن. کفش طبی یه سرمایه‌گذاری بلندمدت برای شماست. ویژگی های کفش طبی استاندارد می‌تونه ما رو در انتخاب مناسب‌ترین کفش کمک کنه. اگه از کف پای صاف، خارپاشنه، انحراف زانو و کمردرد رنج میبرین تنها آشنایی با استانداردهای کفش طبی کافی نیست، حتما با متخصص ارتوپد هم باید مشورت کنین، تا بهترین کفی مناسب برای پاهایتان رو پیدا کنین. در این مقاله ویژگی های کفش طبی استاندارد رو بررسی خواهیم کرد.

10 ویژگی کفش طبی

کفش طبی برخلاف تصورعامه فقط برای افرادی که مشکل پا یا کمر یا به طور کلی مشکل حرکتی دارن استفاده نمیشه، بلکه تمام افراد برای اینکه در آینده به مشکلات حرکتی و جسمی دچار نشوند باید با ویژگی کفش طبی آشنایی پیدا کنن. باید توجه داشته باشین کفش طبی فقط در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی موجود نیستن بلکه از مغازه‌های کفش‌‌فروشی هم می‌تونین اون‌ها رو خریداری کنین. فقط باید به خصوصیات کفش دقت کنین که تمام ویژگی‌های یه کفش طبی مناسب رو داشته باشه. از مهمترین ویژگی‌های کفش طبی استاندارد میتوان به ده مورد زیر اشاره کرد:

پاشنه کفش

پاشنه مناسب از قسمت‌های مهم کفش محسوب می‍‍‍‌‌شود، هم پاشنه بسیار بلند و کفش بدون پاشنه برای پا مضر هستن، اصولا وجود پاشنه غیر باریک و با ارتفاع حدود 3 تا 4 سانتی متر برای کفش بسیار مناسب است. از جمله مشکلاتی که در اثر پاشنه بلند برای خانم‌ها به‌وجود می‌آید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
انحراف شست پا در اثر فشار پاشنه
دردهای مزمن در ناحیه ستون فقرات
میخچه و تاول
دردهای مفاصل و زانوها
دقت کنین کفش‌هایی با پاشنه‌هایی از جنس چوب یا ام دی اف به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، استفاده از این مدل‌ها باعث آسیب به پا میشه و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

پاشنه کفش

اندازه بودن سایز کفش

کفش‌های طبی نباید تنگ یا گشاد باشن. کفش تنگ خونرسانی به پا رو دچار مشکل می‌کند. اختلال در خونرسانی در پا در بلندمدت باعث بروز عوارض خطرناکی مثل: بی‌حسی پا، سردی پوست پا، روند کند بهبود زخم‌های پا و رشد کند ناخن‌ها می‌شود. گشاد بودن کفش طبی درون پا نیز باعث اختلال در انتقال نیرو پا میشه. برای انتخاب کفش طبی اندازه بودن دقیق پاها از عوامل مهم محسوب میشه که باید به اون توجه کنین، فروشندگان معمولا به شما توصیه می‌کنن که اگه کفش برایتان کوچکه “پا که بخوره جا باز می‌کنه” اگه برای پاهاتون ارزش قائلین به حرشون اهمیت ندین.

پنجه پهن

قسمت جلویی کفش که پنجه پا در آن قرار می‌گیرد باید به اندازه‌ای باشه که نه برای پا تنگ باشه که انگشتان را جمع کنه که روی همدیگه قرار بگیرن و باعث فشاربه انگشتان پا، زخم و تاول پاها و انحراف انگششت یا هالوکس والگوس شست پا میشه، گشاد بودن پنجه کفش‌های طبی نمی‌تونه در برابر فشارهای احتمالی از پا محافظت کنه. پنجه کفش طبی باید بجای تیز بودن گرد انتخاب شود و بین انگشت شست پا و جلوی کفش باید یه سانتیمتر فاصله باشه تا هنگام راه رفتن و دویدن به پا فشار نیاید.

پنجه پهن

کفی کفش

کفی کفش طبی باید سبک و ضخیم و قابل انعطاف باشد و متناسب با پا باشه که متخصص ارتوپد به شما پیشنهاد میده، لازم که در کفش قوسی در میانه داخلی داشته باشه که قسمت میانی پا، پایین‌تر قرار بگیره. قوس کفی کفش باید متناسب با کف پا باشه تا فشار به صورت متوسط در کف پا تقسیم بشه و به راحتی پا بیشتر کمک کنه. کفی کفش باید قابل تعویض باشه تا در صورت کوچکی و بزرگی بتونین اون رو تعویض کنن یا اگه کفی در صورت استفاده خیس بشه بتونین اون رو تعویض کنین تا از مریض‌های قارچی و عفونی جلوگیری بشه.

سطح داخلی کفش

سطوح داخلی کفش‌های طبی باید یکنواخت باشه، که وقتی با دست روی سطح آن دست می‌کشیم برجستگی روی سطح آن نباشه و قوس‌های نرمی روی آن باشه تا هنگام پیاده‌روی برای پا راحت‌تر باشه.

یقه و زبانی کفش

یقه کفش به قسمتی از کفش که دور مچ پا قرار داره می‌گویند، زبانی کفش به قسمتی که زیر بند کفش قرار داره می‌گویند این قسمت‌ها باید طوری طراحی شوند که پا در آن‌ها راحت باشد به همین دلیل بالشتک‌هایی در این قسمت‌ها طراحی می‌کنن که فشار کمتری به پا وارد شه.

نفس کشیدن کفش

کفش طبی باید به نفس کشیدن پا کمک کنه . جنس رویه کفش باید به گونه‌ای باشه که پا در آن کمتر عرق کنه و به عبارتی بهتر نفس بکشه.
پشتی سفت
پشتی کفش طبی باید سفت و محکم باشه تا از فشارهای وارده به پشت پا جلوگیری کنه. برای امتحان سفتی پشت کفش باید با انگشت آن را فشار بدین اگر به داخل فشرده شد یعنی پشتی مناسبی نداره.

رویه کفش

رویه کفش‌های طبی رو معمولا از جنس چرم انتخاب می‌کنن تا از پا دربرابر سرما و گرما محافظت کنه، البته به تازگی رویه کفش‌ها رو از جنس‌های ترکیبی هم می‌سازن.

زیره کفش

یکی از ویژگی‌های کفش‌های طبی داشتن زیره سبکه و وزن کمه. مواد اولیه زیره کفش باید از مواد مرغوب و درجه یک باشه تا علاوه بر سبکی، ضخامت کافی هم داشته باشه. ضخامت مناسب برای کفش‌های طبی یکی از عواملی که پا رو در برابر ضربه محافظت می‌کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *