مقاله

ویژگی‌های کفش مناسب دویدن

کفش ورزشی مناسب برای دویدن باید چه ویژگی‌ها و استانداردهایی داشته باشد؟

این اساسی‌ترین سوالی‌ست که در این مقاله به آن پاسخ می‌دهیم.

می‌دانید که کفش‌ها محافظ قلب دوم ، یعنی پاهای شما هستند و هرچقدر که در خرید آن وسواس به خرج دهید پشیمان نمی‌شود. دویدن هم از آن فعالیت‌هایی‌ست که اگر کفش مناسبی برای آن نداشته باشید، سلامتی شما به خطر میوفتد. پس تا انتهای این مقاله با آوان مدم همراه باشید تا بتوانید بهترین کفش برای دویدن را انتخاب کنید.

کفش ورزشی مناسب برای دویدن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

1) انتخاب کفش مخصوص دویدن

شاید تمام کفش‌های ورزشی در نگاه اول به نظرتان ویژگی‌های یکسانی داشته باشند، اما باید بدانید که برای هر فعالیتی، کفش مخصوص آن با ویژگی‌هایی منحصر به فرد وجود دارد. در دویدن، پای شما در هر مرحله با زمین برخورد می‌کند. برخلاف سایر کفش‌های کتانی، در کفش‌های مخصوص دویدن برای جلوگیری از صدمه ناشی از ین برخوردها، بالشتک‌های خاصی وجود دارد که به گرفتن ضربه‌ها کمک می‌کند. همچنین نحوه طراحی آن‌ها به شیوه‌ای‌ست که حرکت رو به جلو را راحت‌تر می‌کند.

کفش مناسب دویدن2) سایز مناسب کفش، مهم‌ترین فاکتور برای انتخب کفش مخصوص دویدن

اگر هنگام انتخاب کفش یک فاکتور خیلی مهم وجود داشته باشد، سایز و متناسب بودن کفش است. کفشی که این دو فاکتور را نداشته باشد، نه تنها دویدن شما را دردناک می‌کند، بلکه منجر به آسیب‌دیدگی شما می‌شود.

بری انتخاب کفشی متناسب با پای خود، فاکتورهای زیر را در نظر داشته باشید:

  • کفش را در پایان روز بخرید

هنگام پیاده‌روی یا دویدن در طول روز، پای شما کمی متورم می‌شود. بنابراین، بهترین زمان برای خرید کفشی با سیاز مناسب، بعد از ظهر است.

  • کفش باید به اندازه یک انگشت شست آزاد باشد

باید تقریبا به اندازه عرض یک انگشت شست، بین انتهای پای شما و انتهای کفش فاصله وجود داشته باشد. رعایت این نکته باعث می‌شود تا اگر انگشتان پای شما در اثر دویدن کمی ورم کنند یا در سرازیری قرار بگیرید، دچار مشکل نشوند.

  • عرض مناسب داشته باشد

سایز عرضی پا مشخص می‌کند که عرض پای شما در قسمت پاشنه، قوس یا پنجه چقدر است. هنگام خرید کفش‌های اورجینال از یک وب‌سایت، دانستن سایز عرضی پا اهمیت پیدا می‌کند. عرض استاندارد کفش برای خانم‌ها معمولا B و برای آقایان معمولا D است.

آیا بالشتک کفش اهمیتی دارد؟

بعضی از دوندگان اهمیت زیدی به وزن کفش می‍‌دهند و تحقیقات نشان می‌دهد با پوشیدن کفش‌های سنگین‌تر، شما انرژی هوازی بیشتری مصرف می‌کنید. کفش‌های سبک‌تر به طور معمول بالشتک کمتری دارند که باعث می‌شود سرعت دونده کمی بیشتر شود، اما کفی بعضی از کفش‌های جدید از بالشتک‌هایی فومی ساخته شده‌اند که بدون اضافه کردن وزن اضافه به کفش، احساس راحتی را ایجاد می‌کنند. اگر مسافت زیادی را طی می‌کنید، ممکن است بالشتک‌های اضافی گزینه بهتری برای شما باشد، چرا که ضربه‌گیری آن‌ها بهتر است.

مقایسه بالشتک دو کفش مخصوص دویدنارتفاع پشته (Stack Height) را بشناسید

ارتفاع پشته اصلاحی است که به مقدار ماده موجود در کفش که بین پای شما و زمین قرار دارد گفته می‌شود. این ارتفاع می‌تواند بسیار کم باشد، در حدی که احساس می‌کنید پابرهنه هستید، می‌تواند متوسط یا خیلی زیاد باشد. ارتفاع کفش‌های مخصوص دویدن معمولا در میانه این رنج قرار دارد. افرادی که دویدن با کفشی با ارتفاع پشته کم (حداقل بالشتک) را ترجیح می‌دهند، از لمس کردن زمین بیشتر لذت می‌برند تا لمس کردن بالشتک کفش. در مقابل، افرادی هستند که دویدن با کفشی با حداکثر بالشتک را انتخاب می‌کنند و نرمی و محافظت در برابر ضربه  برایشان اولویت بالایی دارد.

رویه کفش باید چطور باشد؟

برای ایجاد رویه کفش‌های جدید، عموما از کش‌بافی و چاپ سه بعدی استفاده می‌شود تا کفش از کشیدگی مناسب برای زمان‌های مختلف برخوردار باشد و جنس آن‌ها عموما پارچه‌های محکم توری است. رویه کفش باید مانند پای شما شکل بگیرد و از هرجایی که لمس شود، صاف باشد. اگر احساس می‌کنید رویه کفشی که انتخاب کرده‌اید تنگ است، روش بستن بندها را عوض کنید و اگر باز هم تنگ بود، از پوشیدن آن کفش خودداری کنید تا به سلامتی پای خود آسیب نزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *